سنگ شکن کوبیت که نام دیگر آن سنگ شکن ضربه ای است. این دستگاه در مراحل اولیه و ثانویه فرآیند سنگ شکنی به منظور خردایش مواد معدنی کاربرد دارد. در فرآوری مواد معدنی، محصولات حاصل از آتشباری که سنگ هایی با ابعاد 1.5 متر هستند توسط سنگ شکن های اولیه به سنگ هایی به ابعاد 10 الی 20 سانتی متر تبدیل می شوند. این سنگ های خرد شده خوراک سنگ شکن های ثانویه هستند. این سنگ شکن ها ابعاد سنگ ها را تا 0.5 الی 2 سانتی متر خرد می کنند. سنگ شکن های مخروطی، غلتکی و ضربه ای یا کوبیت جزو سنگ شکن های ثانویه هستند. این سنگ شکن ها نسبت به سنگ شکن های اولیه انرژی بیشتری مصرف می کنند چون قرار است که سنگ ها به ابعاد ریزتری خرد شوند. با عمران کراشر بزرگترین تولید کننده ای دستگاه های سنگ شکن همراه باشید.

سنگ شکن کوبیت یا ضربه ای:

همانطور که در بالا ذکر شد این سنگ شکن ها برای خردایش مواد معدنی استفاده می شود. تنش داخلی در این سنگ شکن کوبیت ذخیره نمی شود پس این دستگاه برای تهیه سنگ های ساختمان سازی و سنگ های خطوط راه آهن استفاده می شود.

مکانیزم خردایش در سنگ شکن های ضربه ای کوبیت:

سنگ شکن کوبیت برای عملیات خردایش از ضربه به جای فشار استفاده می کند. کارکرد سنگ شکن های ضربه ای به این صورت است که در اثرضربات چکش ها به سنگ ها و برخورد سنگ ها به هم و به محفظه عملیات خردایش صورت می گیرد. در واقع چکش ها همان قطعات مستطیل شکلی هستند که از فولاد سخت کاری شده اند و یا از آلیاژ های خاصی هستند. جنس چکش ها به گونه ای است که در مقابل سایش مقاوم اند.

این چکش ها مابین دیسک ها متصل شده اند و بروی شافت اصلی با سرعت بالا می چرخند. . این سنگ شکن ها از روتور تشکیل شده اند که 2 الی 6 پره دارد. نقش پره ها پرتاب بار وردی به داخل محفظه است. سرعت حرکت چکش ها 15 تا 50 متر بر ثانیه است.

آیا ممکن است در اثر خردایش سنگ های بزرگ موتور آسیب ببیند؟

اگر در اثر خردایش سنگ های بزرگ به موتور ضربه وارد شود موتور آسیب می بیند که در این نوع سنگ شکن ها این اتفاق نمی افتد. در سنگ شکن کوبیت انتقال نیرو محرکه از طریق پولی و تسمه انجام می گیرد. بنابراین در اثر ضربه شدید حاصل از سنگ های بزرگ فشار و ضربه به موتور وارد نمی شود و موتور آسیب نمی بیند.

قابل توجه است که دور روتور و ظرفیت این سنگ شکن ها با نوع و جنس سنگ ورودی قابل تنظیم است.

انواع مختلف سنگ شکن کوبیت یا ضربه ای:

سنگ شکن کوبیت از لحظ بدنه و از لحاظ روتور به دسته های مختلفی تقسیم می شود.

از لحاظ بدنه به دو دسته هیدرولیکی یا جک دار و ساده تقسیم می شوند. در هر دو نوع میتوان دستگاه را باز کرد و به راحتی اجزا را عوض کرد.

از لحظ روتور به دو دسته تک محوره و دو محوره تقسیم می شود. کوبیت دو محور به منظور ریزتر کردن قطعات نهایی استفاده می شود. این دستگاه به علت قیمت بالایی که دارد در ایران تولید نمی شود.

کوبیت های تک محوره:

این کوبیت ها با توجه به ابعاد روتور و قاب آن در 4 مدل مختلف تولید می شوند. مدل های تولید شده معمولا 100،120،180 و 240 می باشد. به طور مثال کوبیت 240 توانایی تولید محصول با ظرفیت 180 تن بر ساعت را دارد.

مزایای سنگ شکن کوبیت یا ضربه ای:

شن و ماسه از لحاظ ابعاد باهم متفاوتند. ابعاد ماسه از شن کوچکتر می باشد. دانه هایی که قطر کمتر از 4 میلی متر دارند ماسه و دانه هایی که قطرشان از 4 میلی متر بیشتر است شن نامیده می شوند. جالب است که بدانید سنگ شکن های ضربه ای کوبیت مجهز به پیچ تنظیم دهانه هستند. با تنظیم این پیچ می توان نوع محصول خروجی را تعیین نمود.

نحوه استفاده و کار با این سنگ شکن آسان است. با چند ساعت آموزش کارگر می تواند به راحتی با دستگاه کار کند. مناطقی که دارای مصالح آهکی دهستند استفاده از این سنگ شکن توصیه بیشتری می شودزیرا با سنگ شکن کوبیت کارآیی و تولید بالا می رود.

ورودی دستگاه سنگ شکن از 50 تا 250 تن در ساعت قابل تغییر است. چکش های این دستگاه از چند جهت مورد استفاده قرار می گیرد که می توان گفت 75 درصد چکش ها استفاده می شوند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان : 09195396132